Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

5σφαιρος στην λάσπη.

Με πέντε γκολ φιλοδώρησε η ομάδα του ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ την Θύελλα στην Βόνιτσα. Σε ένα αγωνιστικό χώρο όπου η λάσπη και το νερό ήταν περισσότερο από το χόρτο εξαιτίας της βροχής η ομάδα μας απέδωσε όμορφο ποδόσφαιρο αναγκάζοντας τους αντιπάλους να μαζέψουν 5 φορές την μπάλα από τα δίχτυα τους. Το σκορ άνοιξε ο Καταγής Λ. με κεφαλιά ενώ ο...
Κούτσικος (Μπούκιος) διπλασίασε τα τέρματα μας με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Το ημίχρονο τελείωσε με άλλο ένα γκολ του Μπούκιου ύστερα από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Χαιδάκη από αριστερά. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον τυπική διαδικασία. Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ θέλοντας να κρατήσουν δυνάμεις αλλά και να αποφύγουν τα πολλά αντιαθλητικά μαρκαρίσματα του αντιπάλου κατέβασαν ταχύτητα. Αυτό όμως δεν τους απέτρεψε να σκοράρουν άλλες δύο φορές. Ο Φέσσας από δεξιά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με μια σέντρα-σουτ αλλά και την βοήθεια του αμυντικού έκανε το 4-0. Ο Μπούκιος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του και τα γκολ της ομάδος με ένα ακόμα όμορφο γκολ. Η ατυχία και το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου όμως δεν επέτρεψε στην ομάδα να μείνει για άλλο ένα παιχνίδι με μηδέν παθητικό. Σε ένα σκληρό μαρκάρισμα ο Μητρόπουλος τραυματίστηκε και αποχώρησε από το γήπεδο αφήνοντας με 10 παίχτες τον Αμβρακικό. Στην επόμενη φάση και ενώ γινόταν οι εσωτερικές αλλαγές αφού άλλη αλλαγή δεν υπήρχε σε αντεπίθεση η Θύελλα κάνει το τελικό 5-1. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς της χρονιάς αφού ακολουθούν οι διακοπές των Χριστουγέννων και της πρωτοχρονιάς. Ο επόμενος αγώνας αλλά και τελευταίος του πρώτου γύρου είναι στις 6 Ιανουαρίου. Να ευχηθούμε καλές γιορτές στους παίχτες και την τεχνική ηγεσία και η νέα χρονιά να τους βρει όλους υγιείς.