Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ-Α.Ε. ΠΡΕΒΕΖΑΣ 2-3

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ μία ήττα η οποία ουσιαστικά και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου αφήνει την ομάδα ποδοσφαίρου της πόλης μας εκτός μάχης για το κυνήγι της κατάκτησης του πρωταθλήματος, μετά και τις νίκες του Κεραυνού...
Θεσπρωτικού και του Θριάμβου Λούρου. Πάντως το παιχνίδι δεν έδειχνε πως θα είχε αυτή την εξέλιξη καθώς ο ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα στο 2ο λεπτό θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά το φάουλ του Κούτσικου Δ.Κ. σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τουμανίδη. Το γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 34’ όταν μετά από σουτ του Μητρόπουλου η μπάλα βρήκε και πάλι στο δοκάρι της εστίας, αλλά στην επαναφορά ο Καταγής Γ. με σέντρα βρήκε τον Χασακή ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο ε τους παίκτες της Ένωσης να παίζουν με αντεπιθέσεις. Μάλιστα σε μια από αυτές ο Καλύβας με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα και σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα (68’) ο Ζέρης με μακρινό σουτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους. Ο ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75΄με κεφαλιά του Χασακή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαϊδάκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο 78’ σε μία ακόμη αντεπίθεσή τους πέτυχαν γκολ με τον Ζέρη διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Να σημειωθεί πως ο ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο 89’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουτσικος Δ.Γ. Η σύνθεση του Αμβρακικού: Τρανουλίδης, Φεσσας, Γεωργαλής, Κούτσικος Δ.Κ., Μπουκουράνης, Κούτσικος Δ.Γ., Μητρόπουλος (73’ Φούρλης), Καταγής Γ. (62’ Γραμματικόπουλος), Προξενιάς (83’ Κούτσικος Α.), Χαϊδάκης, Χασακής.